Park Narodowy Skuleskogen. Góry nad Bałtykiem

Góry nad Bałtykiem! Jednak są! Skuleskogen to park narodowy, który ogarnia północną część tzw. Höga Kusten, czyli Wysokiego Wybrzeża, a Wysokie Wybrzeże to najwyższy punkt Szwecji na jej bałtyckiej linii brzegowej. Geologicznym trafem, podczas ostatniego zlodowacenia, to tutaj właśnie znajdowała się główna czapa lodowca. Czapa napierała i wcisnęła ląd kilkaset metrów poniżej dzisiejszego poziomu morza. Jak lodowiec zaczął topnieć i zmniejszać nacisk, teren Höga Kusten zaczął się z powrotem wypiętrzać. Bardzo powoli, a proces trwa do dziś. Obecnie najwyższe wzniesienia Wysokiego Wybrzeża sięgają blisko 300 metrów nad poziom morza. Całe Höga Kusten jest najwyższą linią brzegową powstałą podczas ostatniego zlodowacenia oraz jest jednym z najszybciej wypiętrzających się obszarów Szwecji. W związku z tym wszystkim rejon wpisano na listę UNESCO.


Zobacz też: zdjęcia i więcej wpisów o Szwecji


Skuleskogen, tzw. "Wysokie Wybrzeże".

Działalność lodowca urozmaiciła bardzo nadbałtyckie wybrzeże. Skuleskogen to niskie, skaliste góry porośnięte lasami sosnowo-świerkowymi oraz przywalone gołoborzami. Powstał tu rodzaj krajobrazu zwanego w Szwecji: sprickdalslandskap, czyli pełen szczelin i pęknięć utworzonych przez erozję skalnego podłoża. Nie tylko po stronie lądu, ale także pod wodą. To w tym rejonie znajduje się najgłębszy punkt w Zatoce Botnickiej (-296m).

Dodatkową ciekawostką jest budowa podłoża z granitu rapakiwi, czerwonawo-różowego i bardzo podatnego na erozję.

Czerwonawy, zerodowany rapakiwi.

Na terenie parku znajduje się największa szczelina – Slåttdalskrevan. 200-metrowy skalny korytarz o 40-metrowych ścianach tworzących przejście szerokości 7 metrów. Robi wrażenie. Jest też szczyt Skuleberget, 294 metry nad poziomem morza, jeden z najwyższych punktów na linii brzegowej Höga Kusten. Są też pola gruzu skalnego, a właściwie gładko otoczonych kamieni, które niegdyś stanowiły dno morskie. Są też bagna i mokradła.

Szczelina Slåttdalskrevan.

Park Skuleskogen jest fragmentem szlaku Hoga Kustenleden (Szlak Wysokiego Wybrzeża), który ma długość 130 kilometrów i dzieli się na kilkanaście odcinków. Przez najciekawszy fragment parku prowadzi 7-kilometrowa trasa, wychodząca z miejscowości Kål, niedaleko miejscowości Docksta, 500km na północ od Sztokholmu. Jest to okrężna trasa prowadząca przez malowniczą zaciszną zatokę Kålaviken, następnie na wyspę Tärnättholmarna i pod górę nad jezioro Tärnättvatten leżące 162m nad poziomem morza. Idąc dalej w górę, dochodzi się przez niewielki wąwóz do groty, a następnie na skraj skalistego płaskowyżu, z którego rozciąga się niesamowity widok na wysepki Zatoki Botnickiej. Idąc jeszcze dalej, dociera się do wspomnianej szczeliny Slåttdalskrevan, po czym przez gołoborza i bagna wraca do Kål.DSC_0782-002